środa, 1 lipca 2020

[RECENZJA] Mary E. Pearson - Zdradzieckie serce [Kroniki Ocalałych - tom II] [fantasy]


Ciąg dalszy historii księżniczki, księcia i zabójcy… 

Lia i Rafe zostają jeńcami Komizara rządzącego królestwem Vendy. Mając niewielką szansę na samodzielną ucieczkę, oczekują na pomoc przyjaciół Rafe’a. Na jaw wychodzi jednak oszustwo Rafe’a, natomiast Kaden przestaje się już kryć ze swymi uczuciami do dziewczyny. Lią interesuje się również sam Komizar - ma wobec niej plany, których realizacja pomogłaby mu wzmocnić swą pozycję w królestwie. Lia natomiast usiłuje odnaleźć się w nowym położeniu, odkrywa też, że mieszkańcy Vendy nie są barbarzyńcami, za których ich uważała, lecz przede wszystkim udręczonymi ludźmi, którym jej obecność daje nową nadzieję na lepsze życie. 

piątek, 12 czerwca 2020

[RECENZJA] Julie Clark - Ostatni lot [thriller psychologiczny]


Dwie kobiety z dwóch różnych światów. 
Z jednej strony Claire, która wiedzie z pozoru idealne życie jako żona znanego filantropa Rory’ego Cooka, który marzy o karierze w polityce. Sielanka kończy się jednak za drzwiami ich domu. Mąż Claire jest bowiem mężczyzną agresywnym, oczekującym od żony bezwzględnego posłuszeństwa. Claire, mając dość takiego życia, planuje ucieczkę.
Z drugiej strony jest Eva, samotna kobieta mierząca się z konsekwencjami podjętej w przeszłości decyzji. Kiedy w jej życie wkrada się niebezpieczeństwo, ona także decyduje się na ucieczkę. Los Claire i Evy splata się na lotnisku. Jeden odważny krok ma na zawsze odmienić ich życie. Kobiety zamieniają się biletami, jednak samolot, którym lecieć miała Eva, ulega katastrofie. Claire staje przed życiową decyzją: może przejąć tożsamość Evy. Czy wykorzysta swoją szansę?

poniedziałek, 1 czerwca 2020

[RECENZJA] Mary E. Pearson - Fałszywy Pocałunek [Kroniki Ocalałych - tom I] [fantasy]


Arabella Celestina Idris Jezelia, przez przyjaciół zwana Lią, jest księżniczką i zarazem Pierwszą Córką domu Morrighanów, wychowaną w poszanowaniu tradycji i obowiązków. Zaaranżowane polityczne małżeństwo z księciem, którego nawet nie poznała, zmusza ją do ucieczki. Wraz z wierną przyjaciółką Pauline Lia dociera do Terravinu - bajkowego miasteczka z dala od królewskiego dworu, gdzie rozpoczyna wymarzone życie zwyczajnej dziewczyny. Pewnego dnia do Terravinu przybywa dwóch tajemniczych mężczyzn - jeden jest odrzuconym księciem, drugi nasłanym na Lię zabójcą. Któryś z nich skradnie jej serce, a któryś okaże się zdrajcą. Lii niedługo dane będzie cieszyć się nowym życiem i miłością, bo ścigający ją łowcy oraz niepokojące wieści od brata zmuszą ją do opuszczenia bezpiecznej kryjówki.

sobota, 9 maja 2020

Ryszard Ćwirlej - Jedyne wyjście [kryminał]


Rok 2012. W podpoznańskim miasteczku dochodzi do uprowadzenia syna miejscowego przedsiębiorcy. Porywacze żądają okupu, a rodzinie zabraniają informować policję. Aby odzyskać syna, jego ojciec gotów jest na powrót wkroczyć w niebezpieczny świat przestępczości i nielegalnych interesów. Jednak policja również wpada na trop porwanego chłopaka, a wszystko to dzięki młodej posterunkowej Anecie Nowak.

W tym samym czasie w miasteczku znika młoda kobieta, pozostawiając małe dziecko. W sprawę angażuje się Aneta, postanawiając na własną rękę dowiedzieć się, co stało się z zaginioną. Wkrótce odkrywa, iż zaginięcie to nie było jedynym w ostatnim czasie, a obie prowadzone przez nią sprawy łączą się ze sobą.

czwartek, 30 kwietnia 2020

Ewa Przydryga - Bliżej, niż myślisz [thriller psychologiczny]


Nika Wermer, właścicielka pensjonatu w Gdyni, jest kobietą po przejściach. Pewnej nocy, obserwując podgląd z kamer monitoringu, zostaje świadkiem morderstwa dokonanego na tajemniczej kobiecie wynajmującej u niej pokój. Nie jest jednak pewna, czy to, co widziała, wydarzyło się naprawdę, czy też może jej umysł, zamroczony lekami i alkoholem, znów płatał jej figle. Policja nie traktuje zeznań Niki na poważnie, żadne ślady nie wskazują też, by w pensjonacie naprawdę doszło do morderstwa, a nagrania z monitoringu znikają. Zdesperowana Nika postanawia rozpocząć własne śledztwo.

środa, 15 kwietnia 2020

[RECENZJA] Agata Suchocka - Twarzą w twarz (Daję ci wieczność - Akt II) [fantasy]


Po śmierci ukochanego Armagnaca i odejściu Huntingtona, mentora, osamotniony Lothar Mintze pogrąża się w żałobie. Potrzeba znalezienia odpowiedzi na dręczące go pytania sprawia, iż wyrusza on w podróż do Ameryki, gdzie ma nadzieję odnaleźć Huntingtona. W Nowym Orleanie poznaje młodego muzyka jazzowego, Thomasa Greenbourgha, który wydaje mu się dziwnie znajomy. Owładnięty obsesją na punkcie chłopaka, Lothar postanawia zdobyć go dla siebie i obdarzyć wiecznością. Wtedy też na jaw wychodzą od dawna skrywane tajemnice.

środa, 1 kwietnia 2020

Nowości wydawnicze na kwiecień 2020

Trzeba przyznać, iż obecna sytuacja w Polsce i na świecie, spowodowana korona wirusem, jest trudna, jednak siedzenie w domu sprzyja rozwojowi czytelnictwa. Jak podał brytyjski „The Guardian”, w Wielkiej Brytanii sprzedaż papierowych książek wzrosła ostatnio o 35%. We Francji natomiast uznano, że księgarnie w czasie pandemii są niezbędne, podobne jak sklepy spożywcze czy apteki. Niestety nie ma podobnych danych z Polski, przypuszczam jednak, iż również w naszym kraju wzrosła sprzedaż książek, zwłaszcza online. 

Niektóre wydawnictwa przesuwają premiery swoich książek, jednak i w kwietniu znajdziemy sporo nowości. Zebrałam dla Was wybrane pozycje i przedstawiłam je jak zwykle w trzech kategoriach. Dajcie znać, na jakie premiery czekacie! :)

niedziela, 8 marca 2020

[RECENZJA] Maria Adolfsson - Doggerland. Podstęp [kryminał]Doggerland – fikcyjny archipelag rozciągający się między Wielką Brytanią a Skandynawią. O poranku po święcie ostryg komisarz Karen Eiken Hornby budzi się w hotelowym pokoju u boku swojego szefa. Tego samego dnia, ledwie kilka godzin później, na Heimö, jednej z wysp archipelagu, zostaje znalezione ciało zamordowanej kobiety. Okazuje się, iż ofiarą jest była żona Jounasa Smeeda, mężczyzny, z którym Karen spędziła ostatnią noc. 
Prowadzone przez Karen śledztwo sięga aż do lat 70., kiedy to na Heimö funkcjonowała pewna tajemnicza komuna. Jednak brak podejrzanych i nowych poszlak sprawiają, że dochodzenie utyka w martwym punkcie, zmuszając Karen do sięgnięcia po mniej konwencjonalne środki. 

poniedziałek, 2 marca 2020

Nowości wydawnicze na marzec 2020

Jak co miesiąc, wybrałam kilka książek, których premiery zapowiedziane są na marzec.
Książki podzieliłam na trzy kategorie:
- Fantasy, SF, horror
- Thriller, sensacja, kryminał
- Literatura obyczajowa, kobieca, romans
Także mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Dajcie znać w komentarzu, na jakie premiery czekacie najbardziej :)

Mnie osobiście z tego zestawienia zainteresowały książki "Te wiedźmy nie płoną" i "Dom soli i łez".
Najbardziej czekam na "Władcę marionetek" - kolejny tom "Tajemnicy Askiru", jednej z moich ulubionych serii.
Natomiast książkę "Doggerland. Podstęp" już czytam i w najbliższych dniach wrzucę recenzję.

sobota, 29 lutego 2020

Da’Unn – rozdział 24.

XXIV

 

Przez dwa dni życie w królestwie zdążyło wrócić do normy, choć w rozmowach zarówno wśród dworzan jak i mieszczan tematem numer jeden wciąż pozostawał dzień nieudanej koronacji Alissy i powrót Idunn. Odmienionej i silniejszej Idunn.
W ten właśnie dzień Sebastian spędził całe popołudnie włócząc się samotnie po lesie, a na wieczór wstąpił do karczmy. Nie upił się. Nie miał zwyczaju topić swych smutków w alkoholu. Rozmyślał jednak bardzo długo, powoli sącząc piwo.
Jak to możliwe, że te cztery dni, które Idunn spędziła pod jego dachem, wystarczyły, żeby się w niej zakochał? Dlaczego akurat w niej? To przecież królowa, a on – zwykły łowca, zamieszkujący w skromnej drewnianej chatce na obrzeżach miasta. Nawet nie był szlachetnie urodzony.